Bajkowe Nutki

Wczoraj wzięłyśmy udział w warsztatach prowadzonych przez Monikę Kluzę instruktorkę warsztatów muzyczno-teatralnych, autorkę bajek, wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci. Pani Monika organizuje i prowadzi autorskie warsztaty doskonalące dla nauczycieli szkół i przedszkoli z wykorzystaniem idei Carla Orffa, propaguje amerykański system Chroma Notes®, wykorzystujący paletę kolorów do kodowania dźwięków umożliwiających grę na tęczowych instrumentach.

Podczas spotkania poznałyśmy wspaniałe propozycje piosenek, zabaw ruchowych, tańców, z wykorzystaniem autorskiej muzyki oraz ciekawych rekwizytów, które z łatwością same możemy stworzyć.

Najbardziej lubimy takie właśnie spotkania, pełne dobrej energii i pomysłów, które możemy wdrożyć do pracy z dziećmi.

H.T.

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, to wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. Bariery i ograniczenia, które utrudniają osobom z niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie, nie są wynikiem niepełnosprawności, lecz wyzwaniem do ciągłej zmiany otaczającej nas rzeczywistości.

W tym szczególnym dniu zajęcia dydaktyczne, dla wszystkich grup, zostały przygotowane przez panie Iwonę Klimas i Katarzynę Majewicz – Derak. Dzieci otrzymały list od Krasnala Hałabały, poznały przygody pewnego dzielnego ptaka z bajki terapeutycznej „O dzięciołku Kornelku, który nigdy nie nauczył się latać”, powstały też piękne plakaty mówiące o prawach osób niepełnosprawnych.

Nasze przedszkolaki wiedzą, że niepełnosprawność nie może być przyczyną żadnej dyskryminacji

„Wielkanoc w koszyku i na łące”

Dzisiaj w naszym przedszkolu od samego rana działo się wiele pięknych rzeczy. Przybył do nas ksiądz Krzysztof Musiał żeby poświęcić potrawy wielkanocne, czekające w tradycyjnie przystrojonych przez każdą z grup koszyczkach. Po uroczystym śniadaniu, zjedzonym przy pięknie nakrytym stole, obejrzeliśmy inscenizację przygotowaną przez nasze najmłodsze przedszkolaki z grup Jaskółek i Jeżyków. Dzieci wcieliły się w wielkanocne role i wystąpiły jak na prawdziwych artystów przystało – przepięknie, pod czujnym okiem swoich wychowawczyń. Oczywiście nie zabrakło odwiedzin Zajączka, który każdemu przyniósł drobny prezent, jednak nie było łatwo go znaleźć, bo Zajączek ukrył upominki w naszym wiosennym ogrodzie i pobliskim parku.

Nawet pogoda dzisiaj postanowiła być nam przychylna i poczęstowała nas pięknym i ciepłym słońcem 🙂

H.T.

Ukraińskie Pląsy Znikające Dąsy

Wczoraj uczestniczyłyśmy w warsztatach prowadzonych przez Hankę Warchołowską, mamę, pedagoga i trenera, członka zarządu poznańskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA.

Szkolenie powstało w ramach cyklu „Muzyka Dookoła Świata”, zawierało w sobie trzynaście zabawa muzyczno – ruchowych do wykorzystania podczas różnych przedszkolnych aktywności. Wszystkie piosenki nagrane zostały w języku ukraińskim, zostały przygotowane z niezwykłą starannością, a sposób ich przekazu przez prowadzącą wprawił nas w niezwykle pozytywny nastrój. Odzwyczajone od warsztatów stacjonarnych tym bardziej cieszyłyśmy się, że mogłyśmy wziąć w nich udział.

Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie szkolenia całkowicie bezpłatnie, za energię i dobry nastój, a przede wszystkim za dawkę nowych, ciekawych zabaw, których w przedszkolu nigdy za mało 🙂

H.T.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

We wcześniejszym wpisie wspominałam, że 2 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, przedstawiłam także piękne grafiki przygotowane przez Paulę Napierałę, absolwentkę naszego przedszkola, a przede wszystkim siostrę Jeremiego, naszego przedszkolaka będącego dzieckiem Autystycznym.

W tym, tak ważnym dla nas dniu, każda z nauczycielek przeprowadziła zajęcia dydaktyczne o tematyce związanej z obchodzonym Dniem Autyzmu, zorganizowaliśmy również niebieski przemarsz do Urzędu Gminy w Kaźmierzu, po drodze rozdając ulotki aby przybliżyć mieszkańcom Kaźmierza, czym jest Autyzm i jakie zachowania może przejawiać dziecko Autystyczne, co często spotyka się z niezrozumieniem ze strony ludzi, którzy nigdy wcześniej się z nim nie spotkali. Mamy nadzieję, że dzięki nam chociaż kilka osób wie teraz więcej na ten temat.

Pod budynkiem Urzędu Gminy odśpiewaliśmy piosenkę „Niebieski kolorem nieba” i podziękowaliśmy wspierającym nas w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych instytucjom. Na ręce oczekujących na nasze przybycie Osobistości dzieci złożyły prezenty związane z tematyką obchodzonego Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, przygotowane przez naszą artystyczną duszę, Joannę Król oraz wspomnianą wcześniej Paulę Napierałę.

Dziękujemy również strażakom, którzy jak zawsze zadbali o nasze bezpieczeństwo podczas niebieskiego spaceru.

H. T.

Spotkanie integracyjne dla dzieci z Polski i Ukrainy

W minioną sobotę zostało zorganizowane spotkanie integracyjne dla dzieci z Polski i Ukrainy, inicjatorami imprezy były AS „Orlik” Kaźmierz i OSP Kaźmierz. Na spotkaniu z udziałem dzieci nie mogło zabraknąć gier i zabaw, które oczywiście najlepiej organizują nauczycielki przedszkola 🙂 dzięki uprzejmości pani dyrektor mogłyśmy podczas spotkania wykorzystać przedszkolne pomoce. Wśród przybyłych nie zabrakło znajomych nam twarzy naszych przedszkolaków, zarówno tych z Polski jaki i tych z Ukrainy, miałyśmy okazję poznać nowe osoby, porozmawiać i pobawić się.

To było słoneczne i piękne popołudnie, pełne dobrej energii, uśmiechów i zabawy.

Serdeczne podziękowania dla organizatorów za okazane nam zaufanie i zaproszenie.

H. T.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzisiaj obchodzimy wyjątkowy dzień, Dzień Świadomości Autyzmu.

Dzieci Autystyczne są nam szczególnie bliskie ponieważ kilkoro z nich zasila szeregi naszych przedszkolnych oddziałów.

Każdy z nas jest wyjątkowy, wyjątkowe są też wszystkie nasze przedszkolaki ale dzieci Autystyczne są wyjątkowe w sposób szczególny.

Chcielibyśmy dzisiaj opowiedzieć wszystkim czym jest Autyzm, jakie są dzieci Autystyczne. Z pomocą przybyła nam siostra jednego z naszych szczególnie wyjątkowych przedszkolaków. Paula stworzyła przepiękne grafiki przedstawiające sposób postrzegania świata i odczucia Autystów. Bazując na własnym doświadczeniu i inspirując się wiedzą innych opowiedziała za pomocą rysunków to, co jest nam tak trudno zrozumieć. Paula prosiła także przekazanie od siebie ważnej kwestii, na którą uwagę zwrócił również sekretarz generalny ONZ – „niedopuszczalna jest dyskryminacja, nadużycia i izolacja, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności„.

Niech dzisiejszy dzień będzie dniem szczególnym, postarajmy się jednak oprócz pisania górnolotnych haseł w mediach społecznościowych, zatrzymać na moment, dowiedzieć się więcej, zrozumieć i pomóc.

H. T.

Dziękujemy !

Serdeczne podziękowania składamy Firmie Saueressig Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie Podgórnym za przekazanie na ręce pani dyrektor Justyny Barańskiej artykułów plastycznych i zabawek na rzecz dzieci z Ukrainy przebywających w oddziałach przedszkolnych naszej placówki. Wszystkie zgromadzone pomoce zostaną rozdysponowane do poszczególnych grup i będą z nich korzystać wszystkie dzieci.

Jeszcze raz dziękujemy za ten piękny gest.

H. T.

Solidarni z Ukrainą

W ramach Projektu Edukacyjnego „Oto Hałabała, zna go Polska cała”, który jest realizowany w naszym przedszkolu, włączyliśmy się w Ogólnopolską akcję solidarności z dziećmi i nauczycielami wychowania przedszkolnego w Ukrainie.

25 marca cała społeczność przedszkola wyruszyła w barwnym niebiesko – żółtym korowodzie aby okazać swoją solidarność z dziećmi i nauczycielami dotkniętej wojną Ukrainy oraz podziękować instytucjom niosącym pomoc uchodźcom.

W tym dniu dzieci podczas zajęć dydaktycznych miały okazję choć trochę poznać kraj, z którego pochodzą nowe koleżanki i koledzy przybyli do naszego przedszkola w ostatnim czasie.

Jako przedszkole, także włączyliśmy się w pomoc uchodźcom, organizując zbiórkę zabawek, gier i książek. Dzięki niezwykle szybkiej reakcji ze strony rodzin naszych przedszkolaków, udało się zgromadzić mnóstwo przepięknych rzeczy. Pierwotnie miały one trafić do Stowarzyszenia Centrum Edukacyjno – Wypoczynkowego GAJÓWKA, jednak okazało się, że dzieci, które miały się tam zatrzymać nie dotarły na miejsce. Koordynatorki zbiórki panie Katarzyna Majewicz – Derak, Katarzyna Hasik i Joanna Szepczyńska podjęły decyzję o przekazaniu zebranych rzeczy rodzinom, które znalazły schronienie w naszej gminie oraz do Punkt Pomocy Humanitarnej zlokalizowanym w pałacu.

H. T.